Banky reagují na kroky ČNB a zvyšují úroky u vkladů. Výnos ale stále nedokáže porazit inflaci

Hned několik bank v posledních dnech zvýšilo úrokové sazby, které nabízejí střadatelům na svých spořicích účtech. Reagovaly tak na překvapivé rozhodnutí České národní banky. Rada centrální banky minulý čtvrtek kvůli obavám z růstu inflace změnila svou klíčovou míru z dvou na 2,25 procenta. Za to si u ČNB ukládají běžné banky přebytečné peníze. I přes vyšší úroky ale zhodnocení vkladů u tuzemských peněžních domů nadále zaostává za inflací.

Vydáno: 13. 2. 2020
Kategorie: Spořím si
Zdroj: PartnersNews
Úročení peněz je nadále často spojováno s dodatečnými podmínkami. To je případ také Trinity Bank, která od středy nabídne zatím nejvyšší sazbu na českém trhu. Dosud klientům poskytovala roční zhodnocení ve výši 1,58 procenta, nově může jejich peníze úročit až 2,08 procenta. Zásadní podmínkou ale je minimální vklad jednoho milionu korun. Pod touto hranicí si klienti Trinity Bank sáhnou jen" na sazbu 1,88 procenta. I tak ale patří na domácím trhu se spořením k nejatraktivnějším. Nabídka je určena pro prvních 10 tisíc nově zřízených účtů a platí pro nové i stávající klienty," uvedl Marcel Schmidt, mluvčí banky, která slaví rok na trhu (pozn. red.: předtím působila jako kampelička" pod názvem Moravský peněžní ústav).

Ani u tohoto typu účtů poměrně atraktivní zhodnocení však nedokáže porazit inflaci. Průměrné tempo růstu spotřebitelských cen loni podle údajů Českého statistického úřadu činilo 2,8 procenta. A blízko tříprocentní úrovně by se mělo držet i letos. Je navíc nutné počítat s tím, že v případě sazeb u spořicích účtů se vždy jedná o výnos před zdaněním, které dělá u tohoto druhu příjmů 15 procent z úroku.

Směrem nahoru posunuly zhodnocení také další, spíše menší banky. Air Bank, která je součástí finanční skupiny PPF, na krok ČNB zareagovala jako první. Rovněž od středy nabídne svým klientům úrok 1,5 procenta v porovnání s dřívějším 1,3 procenta. Na rozdíl od zmíněné Trinity Bank je však úrok podmíněn maximálním vkladem, v tomto případě částkou 250 tisíc korun. Navíc klient banky musí provést měsíčně alespoň pět plateb kartou, aby na úrok dosáhl.

Sazbou pohnula na spořicím účtu taktéž Equa bank, z dřívějších 1,3 na 1,6 procenta. Nárůst banka zdůvodňuje přímo rozhodnutím centrálních bankéřů. Stejně jako u Air Bank i tady platí, že na lepší úrok, který začne platit od středy, si sáhnou jen ti klienti, jejichž uložená částka nepřesáhne určitou hranici, v tomto případě 300 tisíc korun.

Další bankou, která avizovala navýšení sazeb, je Česká spořitelna, největší peněžní dům v zemi. Svou nejvyšší nabízenou sazbu u spořicích účtů zvedla z 0,2 na rovné jedno procento. Vylepšená nabídka se týká služeb Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking - její služby využívá 70 procent klientů spořitelny. I zde lze nalézt omezení. Sazba platí jen pro částky do 200 tisíc, resp. do jednoho milionu v případě služby Premier. Zajímavostí je, že lepší úročení začne platit v případě této banky až od 1. dubna. Podle vyjádření banky ale byl krok plánovaný již dříve, a nesouvisí tedy s rozhodnutím ČNB.

Jiné banky naopak vyčkávají. Sazby zatím nezměnila například ING Bank, která u spořicího účtu dál nabízí dvouprocentní zhodnocení. Vývoj na trhu ale průběžně sledujeme," odpověděl na dotaz HN Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky. I nabídka ING Bank ale má háček - peníze se zmíněnou sazbou úročí jen prvních šest měsíců a pouze do zůstatku 300 tisíc korun.

Vyčkává také stavební spořitelna Wüstenrot, která má v nabídce kromě stavebního spoření také klasický spořicí účet.

Ten nabízí v současnosti zhodnocení až 1,5 procenta za rok. Na rozdíl od jiných nabídek není spojen s omezením velikosti vkládané částky.

Z hlediska zhodnocení se každopádně výraznější zlepšení situace očekávat nedá. Jedním z důvodů je dlouhodobý přebytek peněz od klientů, a to zejména v případě velkých bank. Manažer společnosti Partners Marin Mašát ale vidí částečný důvod pro optimismus. Banky přece jen cítí, že rozdíl mezi sazbou, kterou jim platí ČNB, a sazbou, kterou ony platí klientům za vklady, je již docela veliký a může zhoršit jejich reputaci," řekl.