Podílové fondy dělají investorům radost. Kolik připsaly?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v dubnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Vydáno: 10. 5. 2023
Kategorie: Investice
Zdroj: PartnersNews

Duben patřil na trzích mezi klidnější měsíce. Investoři se připravovali na sérii zasedání centrálních bank na začátku května a nepouštěli se do výrazných sázek. Výsledkem byl relativní klid. Dál vládl optimismus podpořený solidními makroekonomickými čísly. Ceny akcií i dluhopisů se proto posunuly výše.

Ceny akcií se dál zvedají a umazávají loňské ztráty. V cestě nahoru pokračovaly v dubnu americké i evropské indexy. Evropské akcie jsou letos po dlouhé době hitem a mají za sebou už solidní 15% zhodnocení. Index české burzy PX je dokonce skoro o 18 % výše než na počátku roku.

Na druhou stranu utahování měnových politik ještě neskončilo. Zpřísnění měnové politiky o 0,25 % jsme se počátkem května dočkali jak od amerického Fedu, tak Evropské centrální banky. Vysoké úroky, které škrtí firmy i spotřebitele, budou více a déle negativně ovlivňovat ziskovost.

Výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku byla v dubnu v průměru 0,9 %. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v průměru v plusu 0,4 %, ukazuje Partners index podílových fondů.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o 1,8 %, za rok jsou výše o 2,1 %. Důvodem jejich lepšího dubnového výkonu je prudký růst akcií ve středoevropském regionu, které nahoru posilující lokální měny.

Dluhopisové fondy si užívají vyšší výnosy. Nejistota vyvolaná krachem několika menších amerických bank se velice rychle uklidnila. Dodatečná likvidita, kterou poskytla americká centrální banka, ruku v ruce s nižšími inflačními čísly zvýšily poptávku po dlouhodobých dluhopisech. Tento trend se přelil i do Česka, kde ke zhodnocení investic vedle vysokého úroku přispěl i růst cen dluhopisů.

Honba konzervativních investorů za vyššími výnosy vedle k růstu hodnoty kvalitních dluhopisových fondů. Průměrná cena dluhopisových fondů za duben stoupla o 0,6 %. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o solidních 3,6 % výše.

Fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 0,5 %. Meziročně jsou výše o zanedbatelných 0,9 %. Negativní nálada ohledně vysokých nákladů na úvěry posunula rizikové přirážky mírně výše. Ani všeobecný pokles výnosů nepomohl rizikovým dluhopisům přebít výkonnost stáních dluhopisů.

Rizikové dluhopisy mají nyní těžší období kvůli vyšší nákladům na kapitál a dodatečné financování firem skrze úvěry, což snižuje jejich ziskové marže a schopnost splácet dluhy. Právě zde se v první řadě začíná projevovat efekt vysokých sazeb nastavených centrálními bankami.

Česká národní banka posledním hlasováním připravila konzervativním investorům několik nejistot ohledně budoucího vývoje sazeb, a to hlavně směrem nahoru. Nicméně platí, že čím vyšší výnosy, tím lepší a tím déle si současní konzervativní investoři užijí budoucí zhodnocení dluhopisových fondů.

Akcie i dluhopisy v dubnu rostly, proto jsou v plusu i smíšené fondy. Jejich průměrná hodnota stoupla o 0,5 %, meziročně jsou výš o 3,4 %.

Zdroj: Penize.cz